wtorek, 10 maja 2016

Top 10 najwartościowszych stron poświęconych bezpieczeństwu w Internecie

Poniżej znajduje się uzasadnienie, dlaczego każda z tych stron jest wartościowa i jakie są jej zalety.
Internet stał się bardzo ważną częścią naszego życia. Niemal codziennie korzystamy z sieci w różnych celach. Mogą to być cele edukacyjne, kulturowe, rozrywkowe bądź towarzyskie. Jednak należy pamiętać, że spędzając czas w sieci trzeba być czujnym, bo czyha tam na nas wiele zagrożeń. Poniżej opisanych jest 10 najwartościowszych według nas stron internetowych poświęconych bezpieczeństwu w sieci.
Get Safe Online jest stroną internetową, która jest głównym źródłem informacji o tym jak być bezpiecznym w sieci w Wielkiej Brytani. Strona zawiera praktyczne porady o tym jak chronić siebie, komputer, telefon (smart phone), firmę przed hackerami, crackerami i innymi oszustwami oraz wirusami. Zaletą tej strony są czytelne wskazówki na wiele tematów  dotyczących bezpieczeństwa w sieci. Strona główna to siedem zakładek:
  • ubezpiecz/chroń swój komputer (protecting your computer)
  • chroń siebie (protecting yourself)
  • telefony i tablety (smart phones and tablets)
  • zakupy, bankowość  i wpłaty  online (shopping, banking and payments)
  • ochrona dzieci (safeguarding children)
  • social networking
  • biznes (businesses)
Każda zakładka ma inny kolor, co ułatwia poszukiwanie danej informacji czy wskazówki oraz zawiera wiele innych cennych informacji. Informacje te są podzielone tematycznie (w każdej zakładce). Wskazówki i porady są bardzo pomocne, mówią o tym co należy zrobić, jak się przygotować itp. Na każdej stronie z informacją pojawia się oknozaczynamy(get started), ze wskazówką na co należy zwrócić uwagę. Na końcu artykułu, informacji zawsze pojawia się zakładka (see also), czyli zobacz także dotycząca podobnego tematu lub związana z tym tematem.
Na stronie dodawane są informacje na bieżąco o nowościach, poradach z całego świata. Get Safe Online współdziała z organizacjami, które pomagają tworzyć i planować kampanie poświęcone bezpieczeństwu w sieci. Strona ta jest darmowa dla użytkowników i jest finansowana wspólnie przez kilka departamentów rządowych oraz prywatnych firm sektora.
Według nas strona jest bardzo klarowna i łatwo czytelna nawet dla początkujących użytkowników Internetu. Dodatkowo po prawej stronie strona pojawiają się filmiki związane z tematem bezpieczeństwa w sieci. Istnieje również możliwość dodania własnej historii oraz inne. Jak większość stron Get Safe Online posiada inne ważne zakładki: Strona główna (Home), O nas (About us), Dołącz do nas (Get Behind Us), Prasa (Press), Wiadomości (News), Blog,Indeks znaczeń(Jargon Buster), Kontakt (Contact).
Podsumowując, strona ta według nas jest bardzo wartościowa i zawiera wiele cennych informacji, wskazówek oraz porad. Jedynym minusem jest to, że jest jedynie w języku angielskim. Polecamy tę stronę każdemu, kto chciałby dowiedzieć się więcej o bezpieczeństwie w sieci.
UK Safer Internet Centre to strona, która jest współfinansowana przez Komisję Europejską w partnerstwie z trzema dużymi organizacjami: Childnet International, South West grid of Learning oraz Internet Watch Foundation. Brytyjskie Centrum Safer Internet (Centrum Bezpieczniejszego Internetu) ma trzy główne funkcje: infolinia, hotline oraz centrum świadomości. Tutaj znajdziemy najnowsze informacje na temat korzystania z Internetu i nowych technologii w sposób bezpieczny oraz odpowiedzialny. Cetrum posiada telefon zaufania oraz gorącą linię dla publiczności aby zgłosić nasze problemy z zachowaniem bezpieczeństwa w Internecie oraz nieumyślne narażenie na treści przedstawiające wykorzystywanie dzieci. Można tutaj także uzyskać porady osoby  pracujące z dziećmi oraz młodzieżą w Wielkiej Brytanii. Ciekawą rzeczą jest to, że ta strona/centrum zawiera wiele ciekawych i pomocnych informacji dla szkół, dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Na stronie głównej znajdziemy sześć zakładek:
  • Wiadomości (News)
  • Porady oraz zasoby (Advice and Resources)
  • Badania (Research)
  • Potrzebujesz pomocy? (Need help?)
  • Infolinia (Helpline)
  • Dzień Bezpiecznego Internetu (SID- Safer Internet Day)
Wielką zaletą tej strony jest zakładka Porady i zasoby, gdzie porady są podzielone w specyficzny oraz bardzo czytelny sposób. Najważniejszy cel tej strony to uświadomienie społeczności na temat zagrożeń czyhających w Internecie oraz zasad zachowania bezpieczeństwa.
3. www.saferinternet.pl – polska wersja
Strona saferinternet to dzieło Komisji Europejskiej. Została uruchomiona w 1999 roku i za największy cel stawia sobie promocję bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród młodzieży oraz dzieci. Tematyka strony jest non stop uaktualniana, ze względu na pojawienie się nowych technologii (smart phony, tablets, gry online, social networking- Facebook, Twitter, Nasza Klasa). Priorytetem programu jest działanie na rzecz zwalczania nielegalnych treści, spamu oraz zwalczania cyber przemocy i uwodzenia dzieci w Internecie. Na stronie znajdują się linki do innych ważnych stron poświęconych bezpieczeństwu w sieci:
Na stronie głównej znajdują się również przejścia: Program Safer Internet, Kampania „Dziecko w Sieci”, Konferencje, Dzień Bezpiecznego Internetu, Kawiarenka przyjazna dzieciom, Cyber przemoc, Projekt „Zostań znajomym”, W którym świecie żyjesz..?? Na stronie znajdują się także zakładki o wiadomościach, badaniach i galerie o konferencjach i innych informacjach owiązanych z bezpieczeństwem w sieci. Porównując polską i brytyjską wersję tego centrum trzeba przyznać, że bardziej klarowna jest angielska wersja. Jednakże zaletą polskiej wersji jest galeria zdjęć, filmików oraz innych wydarzeń.
Strony te mają na celu propagowanie bezpiecznego korzystania z komputera oraz Internetu. Stronahttp://www.scan.bezpiecznyPC.pl działa jak skaner i jest w pełni funkcjonalnym oraz przyjaznym narzędziem, które umożliwia usuwanie wykrytych zagrożeń z dowolnego komputera przy użyciu przeglądarki internetowej bez konieczności intalacjii programu antywirusowego. Jednakże zaleca się posiadać program antywirusowym w komputerze. Stronahttp://www.bezpiecznypc.pl traktuje o sposobach zabezpieczenia komputera oraz rodzajach zagrożeń w Interencie oraz możliwości zapobiegania im. Strona podzielona jest na siedem najważniejszych części:
  • Menu główne
  • Bezpieczeństwo w sieci
  • Download
  • Anonimowo w sieci
  • Testy
  • Testy antywirysów
  • Skanery antywirusowe
W zakładce Bezpieczeństwo w sieci znajdziemy zasady bezpiecznego Internetu, najniebezpieczniejsze zagrożenia oraz opis tych zagrożeń.  Znajdziemy tam również artykuły poświęcone bezpieczeństwu w sieci, listę skanerów online oraz listę fałszywego oprogramowania. Zaletą tej strony jest możliwość ściągnięcia darmowych wersji programów wraz z opisem oraz  wszystkimi danymi dotyczących tych programów. Inną ciekawą i pożyteczną opcją znajdującą się na stronie jest tester oraz generator haseł. Można sprawdzić jakie znaki są dopuszczalne do utworzenia hasła oraz czy twoje hasło jest bezpieczne. Przydatna jest również lista fałszywego oprogramowania i bramka Proxy, czyli bramka pośrednicząca, która pomaga nam pozostać anonimowym w sieci, co jest bardzo ważne. Kolejną zaletą tej strony jest rozróżnienie programów do ściągnięcia według sposobu ich działania oraz tematyki. To bardzo wartościowa i pomocna strona.
Strona ta jest częścią http://www.google.co.uk i jest angielską stroną poświęconą bezpieczeństwu w Internecie. Jest to prosta w obsłudze, dzieli się na cztery główne tematy:
–  Bądź  bezpieczny w Internecie (Stay safe online).
Jest to dział poświęcony bezpieczeństwu w Internecie, pomocny w wyborze silnych haseł oraz informuje o szkodliwym oprogramowaniu. Tutaj znajdziemy również informacje o bezpieczeństwie dla rodzin oraz dzieci w Internecie.
 – Twoje dane w sieci (Your data on the web)
Tutaj można dowiedzieć się co się dzieje z naszymi danymi w Sieci, co to są cookie oraz jak działa IP adres i jak jest w stanie zlokalizować nas w sieci.
– Twoje dane w Google (Your data on Google)
Ten dział poświęcony jest Google. Odpowiada na pytania jak usługi Google stają się bardziej użyteczne, jak wyszukiwać trafne informacje szybciej.
– Zarządzanie danymi (Manage your data)
Znajdują się tutaj porady jak kontrolować dane online, głównie o przeglądanie i przenoszenie prywatnych danych w Internecie.
Zakładka Stay safe online najbardziej dotyczy tematyki tego rankingu i zawiera porady o: hasłach, phishingu, malware, bezpieczeństwie w smart phonach, reklamach, o poczcie elektronicznej, jak bezpiecznie robić zakupy online oraz innych narzędziach użytecznych by być bezpiecznym w sieci. Zaletą tej strony jest to, że jest prosta i łatwa w obsłudze i opisuje zagadnienie w klarowny i ciekawy sposób.
Strona ta jest częścią programu Metropolitan Police Service w Londynie. Klikając na zakładkę Internet Safety na stronie głównej http://www.safe.met.police.uk znajdziemy informacje i porady o bezpieczeństwie w sieci. Strona jest podzielona  na kilka działów jak na przykład: Niektóre złote zasady (Some golden rules), Ryzyko (The risks), Znajdowanie przyjaciół (Making „friends„), Wirusy (Viruses) i wiele innych.
Na dole strony znajduje się okno – Co dalej? (What next?) z linkami mówiącymi o prawie w Internecie, co zrobić jeśli martwimy się o nasze bezpieczeństwo oraz dane w Internecie, więcej pomocy i porad oraz znajdź najlepszą drogę aby się skontaktować z nami. Na stronie znajduje się też zakładka pod nazwą Campanies and videos czyli Kampanie oraz filmiki, które mówią o tym co zrobić w danej sytuacji, jeśli uważamy, że nasz komputer został zarażony, bądź ktoś wykradł nasze dane. Zaletą tej strony jest powiązanie z Metropolitan Police Service. Zgłaszając działanie szkodliwe informujemy profesjonalistów, którzy gotowi są aby odnaleźć crackera lub innego cyberprzestępcę.
Ta strona powstała z myślą o młodych internautach i jest napisana dość prostym językiem. Znajdują się na niej porady dotyczace bezpieczeństwa w sieci, jak korzystać z Internetu, portali społecznościowych oraz inne ważne porady. Strona ta jest jednocześnie infolinią, na którą możemy zadzwonić i podzielić się naszym problemem. Na stronie znajduje się równiez forum, gdzie możemy podzielić się naszą wiedzą, doświadczeniami lub po prostu poczytać wypowiedzi innych. Strona ta jest przepełniona wskazówkami jeśli nasz komputer zostanie zaatakowany oraz informacjami o nowych technologiach. Strona posiada wiele zakładek:
– Cyber przemoc czyli czym jest i jak się przed nią bronić
– Niebezpieczne kontakty – pamiętajmy, ze nigdy nie wiadomo kto jest po drugiej stronie
– Uzależnienie od Internetu, Komputera – jak rozpoznać ten problem i z nim walczyć?
– Nieuprawniony dostęp opowiada o tym jak chronić się przed włamaniami oraz kradzieżami w sieci
– Szkodliwe treści wskazują na treści rasistowskie, pornograficzne i co zrobić gdy takie treści znajdziemy online
– Bezpieczny komputer – czyli poradnik o tym jak chronić swój komputer przed niebezpiecznymi programami i osobami w Internecie
–  Komputerowy słownik, czyli indeks zwrotów używanych online
–  Bezpieczny Ty, czyli jak chronić swoją prywatność w sieci
–  Muzyka w sieci – jak i gdzie odnaleźć wiarygodne i legalne źródła do słuchania oraz ściągania muzyki.
Jest to projekt, którego misją jest tworzenie świata bezpieczniejszym miejscem. Projekt ten jest nie profitowym przedsięwzięciem, który zajmuje się edukowaniem rodziców, nauczycieli i młodzieży na temat korzyści i zagrożeń związanych z cyber technologią. Projekt Bezpieczeństwo w Internecie podzielony jest na dwa podprojekty: Internet Safety Podcast, który został założony w 2007 oraz Internet Safety Wiki (z 2008 roku).  Obydwa projekty pomagają w rozwiązaniu problemów technicznych (wirusy, złośliwe oprogramowanie) oraz komunikacyjnych (pornografia). Jednakże Internet Safety Wiki dostarcza artykuły koncentrujące się na tematach w sferze bezpieczeństwa w Internecie. Strona ma na celu pomagać ludziom zrozumieć i lepiej zarządzać problemami bezpieczeństwa w Internecie. Jest dość trudna do surfowania, aczkolwiek zawiera wiele ciekawych i przydatnych artykułów o bezpieczeństwie w sieci. Projekt ten oferuje blog internetowy, gdzie można skontaktować się z wieloma liderami oraz ekspertami na temat bezpieczeństwa w Internecie. Kolejną zaletą projektu jest połączenie z witrynami Twitter, Newswire oraz innymi forami.
To fantastyczna strona o bezpieczeństwie w Internecie podzielona według wieku dzieci oraz w zależności kim jesteś – rodzicem czy nauczycielem. Strona została założona przez Child Exploitation and Online Protection (CEOP) Centre i jest współfundowana przez Unię Europejską.  Zacznijmy od zakładki dla 5-7 – latków. Znajdują się tam informacje o tym jak wykorzystać komputer, aby był pomocny w nauce oraz o tym, jak być ostrożnym. Animowane postacie Lee, Kim oraz superbohater Sid zachęcają dzieci do wysłuchania lub obejrzenia porad, a Sid uwielbia uczyć dzieci jak zachować bezpieczeństwo w sieci. Uwielbia też śpiewać i przez to uczy dzieci złotych zasad poruszania się w Internecie. Zakładka dla dzieci od 8-10 lat zawiera cyber kawiarenkę, w której dzieci uczą się oraz praktykują zasady zachowania w Internecie, są również ostrzegane przed zagrożeniami. Jest to świetny sposób na naukę dziecka poprzez zabawę. Kolejna zakładka jest przeznaczona dla dzieci od 11 do 16 roku życia i zawiera odpowiedzi na często zadawane pytania o znaki, kiedy coś jest nie tak w sieci, jak bronić się przed cyber agresją oraz jak zachować ostrożność. Zakładka przeznaczona dla opiekunów oraz rodziców składa się z poradnika jak korzystać z Internetu i jest podzielona na wskazówki według wieku dziecka. Jest to łatwa i bardzo czytelna informacja dla rodziców, pomaga im zrozumieć co dziecko może robić w sieci i jakie zagrożenia na niego czyhają. Ostatnia zakładka skierowana jest do nauczycieli i osób pracujących z dziećmi. Znajdują się tutaj informacje o tym jak edukować dzieci za pomocą filmów, gier oraz zabaw i wykorzystywać zdobycze technologii w bezpieczny sposób. Innymi zasobami są prezentacje, plakaty, plany lekcji, które pomogą w przygotowaniu dzieci oraz młodzieży. Aby uzyskać dostęp do tych informacji należy zalogować się na stronie.
            Kids Smart to kolejna strona internetowa dla dzieci, rodziców oraz nauczycieli. Jest to bardzo interesująca propozycja. Zaletą jest ciekawa grafika, która zachęca każdego do korzystania. Znajdują się na niej cztery główne zakładki:
Kids Smart, czyli mądre dzieci.
Ta część podzielona jest tematycznie i napisana jest przyjaznym językiem. Oto niektóre tematy, które porusza:mobile/telefon,, music/muzyka, file sharing/przesyłanie danych, social networking/portale społecznościowe, being smart/być mądrym, games/gry, safe searching/bezpieczne surfowanie po sieci, chat/czat.
I work with kids, czyli pracuję z dziećmi.
To część przeznaczona dla nauczycieli i podobnie jak poprzednia strona podzielona jest na dwie kategorie wiekowe: 3-7 oraz 8-11 lat. Znajdziemy tam plany lekcji pomagające przekazać informacje o bezpieczeństwie w sieci. Po zarejestrowaniu się na tej stronie otrzymuje się biuletyn z poradnikami na swój adres e-mail.
I have kids, czyli mam dzieci.
W tej części podobnie jak w poprzedniej znajdziemy informacje o zabawach, grach, lekcjach, które mogą poprowadzić rodzice lub opiekunowie. Znajdują się tutaj również wskazówki dotyczące kontroli rodzicielskiej dziecka, które używa Internetu.
Kids smart jest to kolejna bardzo dobra strona zawierająca wiele ciekawych oraz przejrzystych informacji, idei oraz wskazówek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz